<Mayıs 2020>
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

GELECEĞİN LİDERLERİ ANKARA'DA BULUŞTU

Yerel Gündem 21 Ulusal Gençlik Parlamentosu; 2 Olağan Genel Kurulu için 75'e yakın ilden 270 delege ile 19-22 Mayıs 2006 tarihlerinde Ankara Başkent Öğretmen evinde toplandı. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin katkıları ile "Girişimcilik" teması çerçevesinde gerçekleştirilen toplantı büyük heyecanla başladı.

19 Mayıs Cuma akşamı Türkiye'nin dört bir yanından gelen delegeler tanıştılar ve 3 gün sürecek toplantı ve aktivitelerin kapsamını tartıştılar.

20 Mayıs cumartesi başlayan toplantı gençlerin büyük ilgisini çekti. Genel oturum ve açılış konuşmasının ardından her bölge kolaylaştırıcıları bölgelerinde bulunan illerde gerçekleşen Yerel Gündem 21 destekli proje ve aktivitelerini genel kurula sundular. Beyoğlu Gençlik Meclisi'nin çalışmaları Gençlik Çalışmaları Kolaylaştırıcısı Engin Uğurlu ve UGP İstanbul Bölge Temsilcisi İlknur Erdem tarafından yapıldı. Sunumlar müzik ve dans gösterileriyle renklendirildi ve delegelerin hem keyif almalarını hem de çevre illerde gerçekleşen yenilik ve projelerden haberdar olmalarını sağladı. Öğle yemeğinin ardından Sayın Tamer Taşkın(EBSO Başkanı) , Sayın Bahar Şahin (ETU Genel Sekreteri) ve Sayın Hansın Doğan (Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı) 'Gençlik ve Girişimcilik' konusunda gençlerle deneyimlerini ve bilgilerini paylaştılar bu konuya özel sunumlar hazırladılar.

Saat 16:00' da Ayaş Belediye'sinin sağladığı otobüslerle Ankara Garı'na giden delegelerimiz Bilişim Treni'ni karşılamış ve 'Paylaşalım Bilişimde Buluşalım' projesini incelemişlerdir. Basının ve halkın da katıldığı buluşmada gençlik meclisleri kendi kentlerinin ve projelerinin tanıtımını yapma imkanı bulmuşlardır.

Ayhan Şahenk Vakfı'nın Microsoft Türkiye, TCDD ve Habitat için Gençlik Derneği'nin ortaklığında gerçekleştirdiği Bilişim Treni projesiyle mayıs ayından itibaren tüm Türkiye'de 6000 bilgisayar gençlik çalışmalarını desteklemek amacıyla farklı kurum ve kuruluşlara hibe olarak verilecektir. Bilgisayarların öncelikli olarak ilköğretim okullarına, gençlik merkezlerine sivil toplum kuruluşları ve sivil çalışmalar yürüten kuruluşlara verilmesi hedeflenmektedir. 
 
Ertesi gün gerçekleştirilen oturuma Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Sayın Rıfat Hisarcıklıoğlu katılarak, parlamento delegeleri ile deneyimlerini paylaştı. Önceki günden başlayan atölye çalışmalarının tamamlanıp Genel Kurula sunulmasıyla toplantı 1 yıllık iş planı belirlenerek sona erdirilmiştir.
 
 
 


Sevim Şahin-Ağrı-Doğubeyazıt

Sevim, lise 2. sınıf öğrencisi. Doğu Beyazıt Gençlik ve Kültür Evi'nde 2 yıldır gönüllü olarak çalışıyor. "Gençlik Evi'nde düzenlenen etkinliklerden bazıları İngilizce kursu, müzik kursları ve mesleki eğitime yönelik kurslar. Etkinliklere ilgi genellikle lise öğrencilerinden".

Sevim, UGP için"iyi ki var" diyor. "Gençlerin gelecek konusunda iyi adımlar atabilmesi için bu tür birlikler oluşturulmalı" YG-21'in siyasi kimlik taşıdığı konusunda önyargılı olduğunu ancak toplantılara katıldıkça içinde siyaset olmayan bu grubun daha yaşatılan her yer için anlamlı olacağını söyleyen Sevim UGP'ye üniversite de devam edeceğini söyledi.

Zeki Özhan–Batman

Batman Gençlik ve Kültür Evi'nde Batman için birçok etkinliğe imza attıktan sonra yeni kurdukları Gençlik Meclisi ile çalışmalarına devam ediyor. Zeki "UGP gençlerin temsil gücüdür, UGP geleceği ülke yönetiminde gençlerin söz sahibi olmasıdır" dedi.

Kübra Akgünlü-Fatih Turanoğlu-Şanlıurfa

Şanlıurfa'da gençlik meclisinden katılan Kübra ve Fatih "UGP, Türkiye'nin dört bir yanından gelen çeşitli kültürlerden gençlerin bir arada olduğu ve ayrımların olmadığı bir birlik" diyor. "Fikirlerimizin değerli olduğunu gösteriyor bizlere" diyen Kübra ve Fatih, YG-21 hakkında bilgisizlikten kaynaklanan önyargıları önlemek için bildiklerimizi paylaşmamızın önemini hatırlattı.

Zerrin Zar-Aygün Özorpak-Siirt

Siirt Gençlik ve Kültür Evi'den katılan arkadaşlarımız UGP hakkındaki bilgilerini bölgesel toplantılardan edindiklerini belirttiler. YG 21 hakkında siyasi amaçlı olduğu yönündeki önyargıların zamanla kırılacağına inandıklarını belirttiler.

Ezgi BİLGİN-Antalya

İlk defa katıldığı bu toplantıda birçok yeni şey öğrendiğini dile getiren Ezgi dönüşte tüm bu birikimlerini Antalya'daki arkadaşları ile paylaşacağını belirtti. Burada birçok insanla fikir alış-verişinde bulunduğunu ve bundan dolayı çok mutlu olduğunu ifade etti.

Gülşah ARGUNŞAH-Konya

Benim için ilk heyecan bu toplantı diyerek başlıyordu sözlerine Konya'dan gelen Kamu Yönetimi öğrencisi Gülşah. Hepimiz burada aynı amaç için toplanıyoruz ve herkes burada ve yerelinde çok yararlı işler yapıyor. Ama inanıyorum ki daha gidilecek çok yolumuz ve yapacak çok işimiz var diyordu ve bu birlikteliği tek kelime ile "Heyecan" olarak tanımlıyordu.

Furkan SÖKER-Eskişehir

Böylesine sıcak bir ortamla karşılaşacağımı hiç ummuyordum diyordu Furkan. İnsanların sıcaklığı ve gözlerindeki ışıltı bana tarifi zor heyecanlar kazandırdı. Bu heyecanlarla çok daha güzel günlere yol alacağız. Buna yürekten inanıyorum diye tanımlıyordu ışık ışık bakan gözlerindeki umudu Eskişehir delegemiz.

    
 


    

Beyoğlu Gençlik Merkezi'ni Facebook'dan takip edin!