<Eylül 2020>
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930

Beyoğlu ‘nda Yelkenler Fora

Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah DEMİRCAN Beyoğlu’na yenilikler getirmeye devam ediyor. Bir yenilik fikri de Altın Boynuz için gündeme geliyor. Sayın başkanın girişimleriyle Haliç’in yelken sporu için bir merkez olması yolunda yeni ve büyük adımlar atıldı: Haliç, ‘Yelken Okulu’ ile tanıştı. Beyoğlu’nda gençlerin dört yıldır süren yelken heyecanı, Beyoğlu Belediyesi’nin profesyonel anlamda eğitim almaları ve gelecekte yelkenci olmaları yönündeki çalışmalarıyla devam ediyor.

Haliç’te beş yıldır yapılan ve büyük heyecan uyandıran yarışların ardından, Beyoğlu ilçesinde ikamet eden 7-14 yaş arasında 600 çocuğumuz için düzenlenen organizasyon kapsamında profesyonel yelken hocası eşliğinde Hasköy Spor Tesisleri yanında bulunan Beyoğlu Belediyesi Yelken Okulu hizmete girmiştir.

Yelken okulunun amacı; doğanın gücünü, bilgi ve beceriyle birleştirip yelkenli teknenin sevk ve idaresini sağlayarak hedefe ulaşmanın taktik ve tekniğini kavratmak, yardımlaşma, paylaşma ve özgüveni geliştirmek, liderlik vasıflarını öne çıkarmak, yarışçı ruhu ve terbiyesi kazandırmak, başarmanın hazzını tadarken doğaya duyması gereken saygıyı oluşturmaktır. Yelken okuluyla, gençlere yelkenciliğin tarihi gelişiminden, tüm kavram ve terimlere kadar temel yelkencilik eğitimi verilmekte; uygulamada tekneyi tanıyama, donatma ve sökme, dümen kontrolü ve ıskota kavramı şamandıra dönüşleri tremolo ve kavanço çalışmaları seyir kuralları ve uygulaması, birlikte hareket etme, paylaşma ve aynı anda düşünme hafif ve sert rüzgar da seyir kuralları, uzun yol seyri yarış kuralları sosis ve üçgen rota yarışları küpeşte’de oturma ve denge prensibi trapez ve trapez kayışı kullanımı, bakım ve onarımda yardım eğitimi verilmektedir.

Yelkenci adayı, bu sporu yaparken doğaya nasıl uyum sağlayacağını öğrenir, sorunlar karşısında doğru ve hızlı karar verebilme yeteneğini geliştirir, takım içinde sorumluluk almanın farkına varır, görev paylaşımının önemini anlar ve takım arkadaşlarıyla sosyal bir ortamı paylaşır. Buradan hareketle Beyoğlu Belediyesi yelken sporunu Beyoğlu’ndaki gençlere sevdirmek ve yaymak amacıyla açılan Yelken Okulu Haliç’in gelecekte daha da büyük proje ve yeniliklere ev sahipliği yapacağının habercisi gibi görünüyor.

Yelken Okulu Tanıtım Filmini İzlemek İçin Tıklayınız.

   

Beyoğlu Gençlik Merkezi'ni Facebook'dan takip edin!