<Eylül 2020>
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930

Güngör Taner

“Gençlik Buluşmaları”nda Görgün Taner’le Sanat Konuşuldu

Beyoğlu Belediyesi Gençlik Merkezi’nin mart ayı “Gençlik Buluşmaları”nın konuğu olan İKSV Genel Müdürü Görgün Taner sanat ve kültürle yaşayan biri olarak tecrübelerini gençlerle paylaştı

Gençlerin kültür ve sanatla buluşma noktası olan Beyoğlu Belediyesi Gençlik Merkezi, her ay düzenlenen Gençlik Buluşmaları ile vizyonuna, fikirlerine ve tecrübelerine saygı duyduğu, konusunda uzman isimleri gençlerle buluşturmaya devam ediyor. TÜSİAD Uluslararası Koordinatörü ve Paris Bosphorus Enstitüsü Başkanı Bahadır Kaleağası’nın katılımı ile başlayan “Beyoğlu Gençlik Buluşmaları”nın ikincisine İKSV (İstanbul Kültür Sanat Vakfı) Genel Başkanı Görgün Taner konuk oldu.

Gençlerin yoğun ilgi gösterdiği Taner, sanat ve kültürle yaşayan biri olarak tecrübelerini gençlerle paylaştı. İki saat süren söyleşide sanatın tanımı, sanat algısının insanlarda nasıl değiştiği, kültür ve sanatı hayatımıza neden ve nasıl dahil etmemiz gerektiği tartışıldı. Çağımızdaki gençlerin en büyük sorununun can sıkıntısı olduğunu ifade eden Taner, bunun sebebini gençlerin kültür ve sanattan uzak olması olarak değerlendirdi. Söyleşiye katılan gençlere kendilerini sosyal hayatta rahat ifade edebilmeleri için hayatlarında kültüre ve sanata yer açmalarını tavsiye etti.  Sanat mekanlarının öneminde de değinen Taner, “Sanat emek ister, mekan ister. İçinde bulunduğumuz çağda yalnız sanatı yapmak tek başına yeterli değildir. 17 milyon insanın yaşadığı İstanbul’da, kültür - sanat mekanlarının sayısı yetersiz. Bu mekanların sayısı ancak bireylerin etkinliklere katılımının artması ve daha fazlasını talep etmeleriyle mümkündür” dedi.

Gençlerinde fikrilerini paylaştığı söyleşide söz alan Beyoğlu Belediyesi Gençlik Orkestrası'nın üyelerinden Çağdaş Çağdaş Mirşamoğlu eğitim için Van’dan İstanbul’a geldiğini belirterek, “Van’da kültür ve sanat etkinlikleri çok kısıtlıydı. Beyoğlu’nun her yerinde bir etkinlik var. Bunlara katılmamak için bahane üretmemeli ve sanatı tanımak için fırsat yaratmalıyız” sözleri salondaki arkadaşlarından alkış aldı.

Beyoğlu Belediyesi Başkan Yardımcısı Özcan Tokel, söyleşinin sonunda Taner’e katılımı için teşekkür ederek çiçek takdim etti.

Beyoğlu Gençlik Merkezi'ni Facebook'dan takip edin!