<Temmuz 2020>
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031

Yorgan Altında Kimse Kalmasın Fotoğraf Sergisi

“Engel” ne demek biliyor musunuz?

“Engel” bir gözün görmemesi veya bir elin tutmaması demek değildir, “engel” bireyleri yorgan altında saklayıp onların hiçbir şey ya da hiç kimse olmalarına sebep olmaktır. (Gülçin Kaya)

“Yorgan Altında Kimse Kalmasın” Kampanyası

Türkiye’de toplum tarafından göz ardı edilen, çoğu zaman acıma duygusu ile yanlış tutum ve davranışlarda bulunulan engelli bireylerin, “duygu sömürüsü” yapılmadan gerçek bir çalışmanın özneleri olmasını sağlıyoruz. İşte bu nedenle “Yorgan altında kimse kalmasın” sloganıyla yorgan altında bir ayıp gibi saklanan engelli bireylerin toplumsal hayata çıkması ve çıkarılması için bir kampanya başlattık.  

Kampanyamızın ilk adımı “Yorgan” adlı fotoğraf sergisi…

Sergi, ailesi tarafından yorgan altında saklanmayan, doğduğu evde bir günah değil de gerçek bir birey olarak algılanan, sosyal ve profesyonel yaşamda başarılı gençlerin estetik fotoğraflarından oluşmaktadır. Fotoğraf sergisinde yer alan engelli bireylerin hayat hikayeleri, izole bir yaşam süren diğer engelli bireylere ve ailelerine model oluşturacaktır.


FOTOĞRAF SERGİSİNİN ADI

YORGAN

03-12 Aralık 2012

Beyoğlu Belediyesi Gençlik Merkezi / İstanbul

FOTOĞRAFLARIN TEMALARI

İnsan, estetik bir varlıktır. Engelli bir bireyin diğer insanlardan farklı olan herhangi bir özelliği onun estetik bir varlık olduğu gerçeğini ortadan kaldırmaz. Hatta görme engelli bir bireyin gözü, normal bir insanın gözünden çok daha hoş gözükebilir, fiziksel engelli bir bireyin elleri bir sanat fotoğrafının ana temalarından birisi olabilir. Bir engelli yüzü, gün yüzüne çıkarıldığında sanıldığından çok daha fazla şey söyleyecektir. Bu temalardan yola çıkarak fotoğraflarda yer alan kişilerin engellerine yönelik değil, sanatsal bakış açısıyla engellerinin olmadığını göstermek amaç edinilmiştir.

FOTOĞRAF SERGİSİ HAKKINDA GENEL BİLGİLER ve NOTLAR

Sergi, ENGELSİZ SANAT DERNEĞİ'nin Türkiye’de yine bir ilki gerçekleştireceği sosyal girişimlerinden biridir.

Sergi kapsamında fotoğrafları hazırlanan bireyler arasında, kendi girişimleriyle işini kuran, profesyonel milli basketbol oyuncusu, Türkiye’nin önde gelen üniversitelerinden mezun, gösterdikleri çaba ile geçirdikleri hastalıkların tanısını değiştiren birbirinden başarılı, sıra dışı ve toplumda rol model oluşturacak kişiler yer almaktadır.

Sergi, sadece belirli bir yerde değil, Türkiye'nin birçok merkezinde sergileniyor ve sergilenecektir.

Engelsiz Sanat Derneği Hakkında

2007 yılında kurulduğumuz günden beri  Türkiye'deki engellilere ve bütün dezavantajlı gruplara yönelik engellilik olgusuna yenilikçi ve uluslar arası standartlarda çözümler önererek sürdürülebilir projeler üretiyoruz. 2008 yılında uluslar arası boyutta gerçekleştirdiğimiz ve birçok ödüle layık görülen “Engelsiz Sanat” projesi ve ürettiğimiz diğer sosyal girişimler ile Türkiye’de ilkleri gerçekleştirmeye devam ediyoruz. Öz görevimiz; değişime direnen değil, değişimin öncüleri olarak yeni sosyal girişimler ile toplumda sürdürülebilir sosyal etki yaratmaktır.

Detaylı bilgi için:

http://www.yorganaltindakiler.org/

http://www.facebook.com/yorganaltindakiler

Beyoğlu Gençlik Merkezi'ni Facebook'dan takip edin!